Кафедра Транспортних технологій була заснована в 2001 році наказом № 244/3 від 17 липня 2001р.
Підготовка фахівців здійснювалась згідно з навчальним планом за напрямом 6.070101 «Транспортні технології», а кафедра створена як випускаюча для спеціальності 7.07010102 «Організація перевезень і управління на транспорті».
У 2001/2002 навчальному році вперше був здійснений випуск магістрів за спеціальністю 8.07010102 – «Організація перевезень і управління на транспорті».
Завідувач кафедри, професор, д.т.н. - Нагорний Євген Васильович.
На фотографії наведений перший, після створення, склад кафедри. Сидять (зліва направо): ас. Козенок А.С., доц. Северин О.О., проф. Бекетов Ю.О., проф. Нагорний Є.В., доц. Вдовиченко В.О., ас. Столяр Т.В. Стоять (зліва направо): ст.викл. Колеснік М.М., ас. Черепаха О.С., ас. Шуліка О.О., ас. Наумов В.С., ас. Пономарьова Н.В., ас. Любий Є.В., ас. Нефьодов В.М., ас. Бабич І.А., ас. Орда О.О., зав.лаб. Трубілко В.В., доц. Калініченко О.П., ас. Россолов О.В., доц. Павленко О.В.
Кафедра транспортних технологій випускає фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» та «магістр» спеціальності 275 «Транспортні технології», освітньо-професійної програми «Організація перевезень і управління на транспорті (автомобільному)». З початку заснування кафедри її незмінним керівником є доктор технічних наук, професор Є.В. Нагорний.
Сьогодні під його керівництвом на кафедрі працюють: Юрій Опанасович Бекетов, кандидат економічних наук, професор, декан факультету транспортних систем; Володимир Олексійович Вдовиченко кандидат технічних наук, професор, заступник завідувача кафедри ; Віктор Миколайович Нефьодов, кандидат технічних наук, доцент, заступник декана факультету транспортних систем з навчально-методичної роботи; Олександр Петрович Калініченко, кандидат технічних наук, доцент; Олексій Вікторович Павленко, кандидат технічних наук, доцент; Наталія Володимирівна Потаман, кандидат технічних наук, доцент; Ольга Олександрівна Шуліка, кандидат технічних наук, доцент; Тетяна Вікторівна Волкова, кандидат технічних наук, доцент, Олександра Олександрівна Орда, кандидат технічних наук, доцент.
Навчальний процес забезпечують завідувач лабораторії, старший лаборант Віталій Володимирович Трубілко та старший лаборант Вікторія Віталіївна Севідова.
Викладачі кафедри беруть участь у підготовці фахівців 6 спеціальностей, читають лекції на факультеті транспортних систем, факультеті управління та бізнесу і автомобільному факультетах, факультеті підготовки іноземних громадян, центрі освітніх послуг ХНАДУ. Крім того, кафедра організовує та проводить технологічну, виробничу, науково-дослідну практики зі студентами факультету транспортних систем, факультету підготовки іноземних громадян, центру освітніх послуг.
Студенти кафедри постійно беруть участь у Всеукраїнських конкурсах наукових робіт, Всеукраїнських студентських олімпіадах і завжди посідають високі місця, що підтверджує відповідний рівень підготовки фахівців вищезазначеного напряму
Багато уваги кафедрою приділяється підготовці та виданню наукової та навчально-методичної літератури. За останні роки викладачами кафедри та за їх участю було видано:
монографії – «Сучасні наукові підходи до організації роботи маршрутного пасажирського транспорту в містах» (П.Ф. Горбачов), «Основи підвищення ефективності експедиційного обслуговування на автомобільному транспорті» (В.С. Наумов), «Теоретико-методологічні основи ефективного функціонування термінальних систем при доставці дрібнопартійних вантажів» (Н.Ю. Шраменко);
підручники – «Комерційна робота на транспорті» (Є.В. Нагорний, Н.Ю. Шраменко), «Комерційна робота на автомобільному транспорті» (Є.В. Нагорний, Н.Ю. Шраменко), «Вантажні роботи на автомобільному транспорті: організація і технологія» (О.О. Северин), «Транспортно-експедиторська діяльність» (Є.В. Нагорний, Н.Ю. Шраменко);
навчальні посібники – «Основи теорії транспортних систем» (П.Ф. Горбачов, І.А. Дмитрієв), «Зовнішньо-торгівельні транспортні операції» (Н.Ю. Шраменко), «Науково-дослідна робота студентів» (В.С. Наумов, Н.Ю. Шраменко, О.В. Павленко); «Математичні методи оптимізації транспортних процесів» (О.В. Павленко та ін.), «Митно-тарифне регулювання» (Т.В. Волкова та ін.), «Організація перевезень вантажів» (О.П. Калініченко), «Управління автомобільними перевезеннями» (Т.В. Волкова), «Пасажирські перевезення» (В.О. Вдовиченко, Н.В. Потаман).
Щороку кафедрою транспортних технологій проводяться науково-практичні конференції за участю викладачів кафедри та вчених інших вищих навчальних закладів України, країн СНД та далекого зарубіжжя з проблем розробки нових технологій з перевезень вантажів та пасажирів, дослідження ефективності функціонування транспортних систем, прогнозування розвитку пасажирських транспортних систем міст, підвищення якості транспортно-експедиторського обслуговування організацій та населення.
Протягом останніх п’яти років зусиллями кафедри організовується Всеукраїнська студентська олімпіада за напрямом «Транспортні технології», що виявляє найбільш кваліфікованих майбутніх спеціалістів у галузі транспортних технологій.
Кафедра здійснює активну міжнародну діяльність з навчальної та наукової роботи, результатом чого є тісні наукові зв'язки з багатьма закордонними університетами: університет "Дуйсбург-Ессен" (м. Дуйсбург, Німеччина), Вища школа логістики (м. Познань, Польща), Ягеллонський університет (м. Краків, Польща), Білоруський державний університет транспорту (м. Гомель, Білорусь), Технічний університет Чалмерса (м. Ґетеборг, Швеція), Каліфорнійський університет (м. Лос-Анджелес, США), що дає змогу викладачам постійно підвищувати свій науково-педагогічний рівень.
У 2014 році аспірант кафедри Омельченко Т.О. отримала грант за програмою імені Л. Кіркланда Польсько-Американського Фонду Свободи і Фонду Фулбрайта, що дозволило їй успішно виконувати дисертаційні дослідження у Люблінському університеті імені Марії- Склодовської-Кюрі. Цього ж року студентка-магістр кафедри Заблодська М.В. також отримала грант МОН України та Польщі «Польський Егазтиз для України» і продовжила навчання у республіці Польща в університеті «Люблінська Політехніка».
У 2011 р. на базі кафедри транспортних технологій та інших кафедр факультету транспортних систем було створено кафедру транспортних систем і логістики, яку очолив колишній викладач кафедри транспортних технологій доктор технічних наук, професор, Петро Федорович Горбачов. Він також зробив вагомий внесок у розвиток кафедри транспортних технологій, оскільки у період роботи з 2006 по 2011 рр. захистив докторську дисертацію і заклав теоретичні основи оцінки функціонування міського пасажирського транспорту та прогнозування розвитку пасажирських маршрутних систем міст різної величини, що сприяло виходу кафедри на якісно новий рівень викладання вищезазначених дисциплін і проведення наукових досліджень у галузі підвищення та оцінки ефективності функціонування міського пасажирського транспорту.
На особливу увагу заслуговують молоді вчені кафедри транспортних технологій, доктори технічних наук, професори - Наумов В.С. та Шраменко Н. Ю., які захистили відповідно у 2013 р. і 2014 р. дисертації на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.22.01 – «Транспортні системи».
Наукову діяльність Наумова В.С. відзначено міжнародними та державними нагородами, зокрема: стипендією ім. Л. Кіркланда Польсько-Американського Фонду Свободи і Фонду Фулбрайта (2010 р.), Премією Президента України для молодих науковців (2011р.), дипломом обласного конкурсу «Вища школа Харківщини - кращі імена» (2013 р.), стипендією Німецької служби академічних обмінів БААБ (2014 р.).
Шраменко Н.Ю. є Лауреатом премії Президента України для молодих вчених 2011 року (Указ Президента України №1111/2011 від 9.12.2011р.). Учасник всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференцій. Переможець районного та харківського міського конкурсу «Молода людина року 2012» у номінації «Наукова діяльність».
Кафедра транспортних технологій є провідною у розробці галузевих стандартів вищої освіти України для підготовки бакалаврів за спеціальністю 275 «Транспортні технології (автомобільний транспорт)» і магістрів, за освітньо-професійною програмою «Організація перевезень і управління на транспорті (автомобільному)».
Викладачі кафедри продовжують успішно працювати за різними напрямками діяльності кафедри та постійно підвищувати свій професійний рівень, що дає змогу досягати високих результатів у роботі.